„Tajemniczy ogród” – recenzja

Julia Cybulska
Patrycja Markiewicz

Recenzja książki Tajemniczy ogród

Autorką książki pt. “Tajemniczy ogród” jest Frances Hodgson Burnett.
Powieść została opublikowana w 1911r. w angielskim wydaniu, a w polskim w 1914r. w wydawnictwie Greg. Główną bohaterką jest Mary Lennox.
W książce poruszana jest problematyka samotności i choroby.

Historia zaczyna się w momencie, gdy Mary mieszka w Indiach. Jej rodzice zmarli z powodu epidemii cholery. Dziewczynka nie ma nikogo, tylko wuja Archibalda Cravena, który mieszka w Anglii. Poznaje tam swojego kuzyna Colina. Na początku się nie dogadują, jednak po jakimś czasie zaczynają lepiej się rozumieć. Naszym zdaniem problemy w tej książce są ciężkie i nawiązujące do życia codziennego. Mary jest złośliwa, agresywna i samolubna, dlatego bywa samotna, jednak po upływie czasu zyskała przyjaciół. Colin Craven jest chory, ma podobny charakter do Mary, razem znaleźli wspólne zainteresowania. W czwórkę z Dickiem i ogrodnikiem Benem opiekują się ogrodem należącym niegdyś do mamy Colina. Chłopak powoli zapomina o chorobie i staje na własne nogi. Wszyscy coraz częściej spędzają czas w ogrodzie. Z czasem odkrywają przed czytelnikami swoje tajemnice, dzięki którym historia była ciekawa.

Uważamy, że książka pomimo smutnych wątków jest rewelacyjna. Pozytywną stroną powieści jest to, że wszystko dobrze się skończyło. Natomiast negatywną jest śmierć matki Colina i choroba chłopca. Zachęcamy was do przeczytania tej książki, ponieważ wywołuje ona różne emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *